fbpx
Biznes

Klub Komediowy & Roman Gutek o Jarmuschu

Jim Jarmusch, mistrz amerykańskiego kina niezależnego, wrócił do polskich kin! Za sprawą Gutek Film odnowione cyfrowo kopie siedmiu kultowych filmów amerykańskiego twórcy: „Nieustające wakacje” (1980), „Inaczej niż w raju” (1984), „Poza prawem” (1986), „Mystery Train” (1989), „Noc na Ziemi” (1991), „Truposz” (1995) oraz „Kawa i papierosy” (2003), są już pokazywane w kinach w całej Polsce, a od 20 grudnia będą także dostępne na platformie Nowe Horyzonty VOD. Wydarzenie to stanowi również pretekst do spektaklu improwizowanego z gościnnym udziałem Romana Gutka, założyciela firmy dystrybucyjnej Gutek Film.

W drugiej połowie lat. 80. dzięki zabiegom Romana Gutka filmy Jima Jarmuscha były pokazywane po raz pierwszy w Polsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym, zaś na początku lat. 90.  za jego sprawą trafiły do polskich kin. „Najpierw pokazywaliśmy je w ramach objazdowego festiwalu – w Warszawie wyświetlano je w sześciu różnych kinach a sale były wypełnione. Na debiutanckim filmie Jarmuscha -„Nieustające wakacje” pokazywanym w ogromnym kinie Relax, był nadkomplet. Zrobiliśmy zdjęcie przepełnionej sali i wysłaliśmy je faksem Jarmuschowi, pisząc, że to największe kino w Warszawie, a ludzie i tak nie mają gdzie siedzieć. Dla wielu osób oglądanie wówczas filmów Jarmuscha było doświadczeniem pokoleniowym” – wspomina Roman Gutek.

Gutek Film do dziś  wprowadza dzieła amerykańskiego reżysera. Oprócz klasycznych filmów twórcy, firma wprowadziła do dystrybucji także kolejne filmy Jarmuscha: „Paterson” (2016), „Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Ghost Dog: droga samuraja” (1999) oraz „Gimme Danger” (2016). Firma Gutek Film wznowiła pięć, wydanych na początku lat 90. plakatów do filmów Jarmuscha autorstwa świetnego grafika Andrzeja Klimowskiego. Artysta stworzył także nowe plakaty do „Truposza” oraz „Kawa i papierosy”, a także do cyklu „7 x Jarmusch”.

Siedem wczesnych filmów Jima Jarmuscha powraca do polskich kin. A w związku z przeglądem „7x Jarmusch” Roman Gutek zainspiruje artystów z Klubu Komediowego do zagrania serii improwizowanych scen.

Roman Gutek – założyciel (w 1994 roku) i współwłaściciel Gutek Film, firmy zajmującej się promocją i dystrybucją kina autorskiego w Polsce. Twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego, założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz American Film Festival we Wrocławiu. Prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. 

Bilety: 35 zł

Bilety na spektakl można kupić:

ZASADY UCZESTNICZENIA W SPEKTAKLU

1. Podczas spektakli udostępniamy widzom nie więcej miejsc na sali, niż jest to dozwolone. Prosimy o zajmowanie miejsc zgodnie z oznaczeniami, z zachowaniem wymaganych odstępów.
2. Udział widzów w spektaklu jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania ust i nosa. Prosimy o wzięcie ze sobą maseczki ochronnej.
3. Widzów wpuszczamy na widownię nie wcześniej niż pół godziny przed rozpoczęciem spektaklu.
4. Osoby, które kupią bilet stacjonarnie, tj. w kasie Klubu przy ul. Nowowiejskiej, zostaną poproszone o podanie danych osobowych umożliwiających kontakt na wypadek wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród uczestników danego wydarzenia i dochodzenia epidemiologicznego. Dane takie będą przechowywane przez dwa tygodnie. Podanie danych jest wskazane, jednak nie jest obligatoryjne.
5. Zakup biletu i przyjście na spektakl jest jednoznaczne z oświadczeniem widza, że nie jest objęty kwarantanną oraz że w ciągu ostatnich 10 dni:
– nie przebywał w krajach o zwiększonej zachorowalności na koronawirusa
– nie miał kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem
– nie występowały u niego objawy infekcji koronawirusem (gorączka, kaszel, biegunka, duszności, bóle mięśni i stawów itp.).

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych prosimy o nieprzychodzenie na spektakl i pozostanie w domu.