fbpx
Biznes

Klub Komediowy & Jurek Sawka, „Quality Time”

Klub Komediowy i Wydawnictwo Filtry zapraszają na spektakl inspirowany powieścią  „Quality Time” Jurka Sawki. „Quality Time”  to poruszający portret współczesnego mężczyzny, który broni się przed stereotypami, a jednocześnie im ulega, próbując sprostać narzuconym mu rolom: dobrego ojca, sprawnego kochanka i przydatnego członka społeczeństwa. 

Głównego bohatera powieści Jurka Sawki poznajemy w weekend, który spędza w swoim sztokholmskim mieszkaniu z córką i dwoma synami. Ma to być tzw. quality time, ale ostatecznie kończy się to wspólnym gapieniem się w telewizor, graniem na komputerze, wypadem do McDonalda, wycieczką na basen i do supermarketu. W międzyczasie główny bohater odpływa, oddając się rozmyślaniom na temat związku z dużo młodszą kobietą, wspomina swoje dzieciństwo w powojennym Kłodzku i pierwsze lata spędzone na emigracji. W tej krótkiej, skondensowanej prozie tragiczna historia Żydów przeplata się z satyrą na współczesną cywilizację, konsumpcjonizm, rozpad więzi społecznych. To także czuła i namiętna historia o ojcostwie, miłości i umieraniu; o skazanej na niepowodzenie walce, by rzeczywistość dała się oswoić.

Autor na co dzień mieszka i tworzy w Szwecji (gdzie wyemigrował w 1969 roku), Jednak tego wieczoru Jurek Sawka będzie gościł w Klubie Komediowym, by przeczytać wybrane fragmenty swojej powieści i zainspirować komików i komiczki do zagrania serii improwizowanych scen komentujących tekst.

 

Jurek Sawka – aktor, reżyser, autor sztuk i scenariuszy scenicznych, tłumacz i wykładowca technik teatralnych. Pochodzi z Kłodzka, mieszka w Sztokholmie. Jest założycielem grupy teatralnej Replica, której spektakle głównymi elementami wyrazu czynią ludzkie ciało, obraz i rytm. Wiele jego sztuk wyraża pełne ambiwalencji uczucia, jakie człowiek z Europy Wschodniej przeżywa, dostosowując się do kultury dostatniego Zachodu: tęsknotę za utratą wyidealizowanej swojskości; lęk pomieszany z fascynacją; pożądanie zysku, markowych towarów i nowoczesnego stylu życia, którego przyjęcie okazuje się jednoznaczne z cichym przyzwoleniem na obyczajowy konserwatyzm.

W 2019 roku Jurek Sawka wydał swoją pierwszą, napisaną po szwedzku powieść „Quality Time”, która ukazała się nakładem Filtrów na jesieni 2021 w przekładzie Agaty Teperek. Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa Filtry.

Bilety: 35 zł

Bilety na spektakl można kupić:

ZASADY UCZESTNICZENIA W SPEKTAKLU

1. Podczas spektakli udostępniamy widzom nie więcej miejsc na sali, niż jest to dozwolone. Prosimy o zajmowanie miejsc zgodnie z oznaczeniami, z zachowaniem wymaganych odstępów.
2. Udział widzów w spektaklu jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania ust i nosa. Prosimy o wzięcie ze sobą maseczki ochronnej.
3. Widzów wpuszczamy na widownię nie wcześniej niż pół godziny przed rozpoczęciem spektaklu.
4. Osoby, które kupią bilet stacjonarnie, tj. w kasie Klubu przy ul. Nowowiejskiej, zostaną poproszone o podanie danych osobowych umożliwiających kontakt na wypadek wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród uczestników danego wydarzenia i dochodzenia epidemiologicznego. Dane takie będą przechowywane przez dwa tygodnie. Podanie danych jest wskazane, jednak nie jest obligatoryjne.
5. Zakup biletu i przyjście na spektakl jest jednoznaczne z oświadczeniem widza, że nie jest objęty kwarantanną oraz że w ciągu ostatnich 10 dni:
– nie przebywał w krajach o zwiększonej zachorowalności na koronawirusa
– nie miał kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem
– nie występowały u niego objawy infekcji koronawirusem (gorączka, kaszel, biegunka, duszności, bóle mięśni i stawów itp.).

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych prosimy o nieprzychodzenie na spektakl i pozostanie w domu.