fbpx
Biznes

Klub Komediowy & Grzegorz Piątek, „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”

Zapraszamy na literacko-teatralne spotkanie inspirowane biografią Bohdana Pniewskiego, najbardziej wpływowego polskiego architekta XX wieku.

Z biografii pt. „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” (Wydawnictwo Filtry, 2021) autorstwa Grzegorza Piątka wyłania się obraz nie tylko wybitnego architekta, ale też fascynujący portret człowieka o niespożytej sile witalnej. Sybaryty, lubiącego dobre jedzenie, alkohol, piękne przedmioty, dobre ubrania, polowania i rauty. Sybarytyzm znać też w budowlach Pniewskiego – z zewnątrz monumentalne i powściągliwe, w środku olśniewają feerią detali wykonanych z najlepszych materiałów, rozmachem przestrzeni, po której wzrok może błądzić leniwie, konstrukcją schodów, która domaga się, by kroczyć po nich z godnością i powoli. Bohdan Pniewski w szarej, brutalnej rzeczywistości PRL-u pozwalał Polakom obcować z lepszym światem, pokazywał im obraz idealnego państwa, w którym myśl o wygodzie obywateli nie wyklucza podarowania im zbytku i gdzie nie ma zgody na prowizorkę.

Tego wieczoru Grzegorz Piątek wybierze i przeczyta fragmenty biografii, które posłużą jako inspiracja do zagrania przez komików serii komentujących scen. Przebieg spektaklu będzie improwizowany, tj. sceny będą wymyślane na bieżąco, na oczach widzów. Razem z naszym gościem zastanowimy się, jak Pniewskiemu, który zaprojektował najważniejsze państwowe budynki: Teatr Wielki, gmach Narodowego Banku Polskiego czy siedzibę Polskiego Radia, udało się odnieść taki sukces. Czy przysłużyły się temu doskonałe relacje z władzą? A może wystarczył sam talent? 

Już teraz zachęcamy do zakupu książki za pośrednictwem strony Wydawnictwa Filtry.

Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt, znawca historii i architektury Warszawy. Opublikował m.in. biografię legendarnego prezydenta stolicy „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (WAB, 2016), za którą otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy, oraz bestsellerową książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (WAB, 2020), która trafiła na listę 20 książek na 2020 rok tygodnika „Polityka”. Od kilkunastu lat pisze o architekturze, miastach i obyczajach do prasy (m.in. „Architektura-Murator”, „Esquire”, „Gazeta Stołeczna”, „Gazeta Wyborcza”, „Salon”, „Vogue Polska”). Współtworzył też wystawy m.in. Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Złoty Lew na Biennale Architektury w Wenecji, 2008) i Dane warszawskie (Muzeum Warszawy, 2017).

| Zdjęcie © PION_Fotografia

Bilety: 35 zł

Bilety na spektakl można kupić:

ZASADY UCZESTNICZENIA W SPEKTAKLU

1. Podczas spektakli udostępniamy widzom nie więcej miejsc na sali, niż jest to dozwolone. Prosimy o zajmowanie miejsc zgodnie z oznaczeniami, z zachowaniem wymaganych odstępów.
2. Udział widzów w spektaklu jest dopuszczalny pod warunkiem zakrywania ust i nosa. Prosimy o wzięcie ze sobą maseczki ochronnej.
3. Widzów wpuszczamy na widownię nie wcześniej niż pół godziny przed rozpoczęciem spektaklu.
4. Osoby, które kupią bilet stacjonarnie, tj. w kasie Klubu przy ul. Nowowiejskiej, zostaną poproszone o podanie danych osobowych umożliwiających kontakt na wypadek wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród uczestników danego wydarzenia i dochodzenia epidemiologicznego. Dane takie będą przechowywane przez dwa tygodnie. Podanie danych jest wskazane, jednak nie jest obligatoryjne.
5. Zakup biletu i przyjście na spektakl jest jednoznaczne z oświadczeniem widza, że nie jest objęty kwarantanną oraz że w ciągu ostatnich 10 dni:
– nie przebywał w krajach o zwiększonej zachorowalności na koronawirusa
– nie miał kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem
– nie występowały u niego objawy infekcji koronawirusem (gorączka, kaszel, biegunka, duszności, bóle mięśni i stawów itp.).

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych prosimy o nieprzychodzenie na spektakl i pozostanie w domu.