fbpx
Biznes

I cóż, że Klancyk ze Szwecji

Zapraszamy na wyjątkowy spektakl improwizowany, którego tematyka będzie krążyć wokół Szwecji. A dokładnie współczesnej literatury szwedzkiej.
Kwartalnik „FA-art” zaprosił nas do skomentowania tekstów, które wybrali do swojego nowego numeru. Podczas występu usłyszymy kilka fragmentów opowiadań, które skomentujemy naszymi improwizowanymi scenami.

O opowiadaniach
Żaden bohater nie cieszy się ostatnimi czasy tak wielkim „uznaniem” w literaturze europejskiej jak obcy. Obcy obywatel, obcy kulturowo i językowo, obcy wobec tradycyjnej rodziny mieszczańskiej, wyrzutek, imigrant, pracujący na czarno azylant. Literatura szwedzka jest bogata w takich bohaterów i bohaterki, a autorzy powieści, wierszy i dramatów nierzadkomają nazwiska trudne do wypowiedzenia przez rdzennych mieszkańców kraju na Północy. (…)
Co wiemy o współczesnej literaturze skandynawskiej? Że piszą najlepsze kryminały, genialne thrillery? Że dzięki książkom takim jak „Porąb i spal”, czyli poradniku o drodze do szczęścia na łonie natury zdobywają szczyty list przebojów? To za mało. (…)
Absolwenci seminarium przekładowego kierowanego przez Zbigniewa Kruszyńskiego prezentują w numerze 4/2016 kwartalnika „FA-art” teksty autorów w Szwecji, autorów znanych i mniej znanych, debiutantów oraz zdobywców nagród i wyróżnień. (…)
Justyna Czechowska – redaktorka bloku przekładów „Obcy po szwedzku”

O kwartalniku „FA-art”
Pismo ukazuje się tak długo, że do standardowego opisu – „FA-art” jest ogólnopolskim periodykiem literackim, prezentującym prozę i poezję głównie młodszych autorów (roczniki sześćdziesiąte, siedemdziesiąte i osiemdziesiąte), redakcja zaczęła dodawać „i dziewięćdziesiąte”. Więcej na www.FA-art.pl

Teatr Improwizowany Klancyk od dziesięciu lat gra komediowe spektakle powstające na żywo, bez scenariusza. Na scenie tworzy świat wyobraźni, który rodzi się między nimi a publicznością i nigdy się nie powtórzy.