AndrzejkiJędrzejkiJędrzejówki - spektakl improwizowany
Ludzie robią w ten dzień od bardzo bardzo dawna niezwykle dziwne rzeczy.
a czemu?
– zwyczaje andrzejkowe mogą być kontynuacją wierzeń o Freyerze, bóstwie fallicznym z rodu Wanów, bogu urodzaju, roślinności, pokoju, płodności, bogactwa i radości
– w polskiej tradycji święto było obchodzone jako święto pogańskie, związane z matką Ziemią. Uważano, że w noc andrzejkową na ziemi pojawiają się rożne duchy i chochliki, których moc powoduje, że wszelkie andrzejkowe wróżby mają dużą szansę na to, aby się spełnić.”. Padają tajemniczo brzmiące imiona bogów słwiańskich: Doli, Roda, Welesa (patrona magii i tajemnej wiedzy) i Mokoszy (odpowiedzialnej za płodność)
a co?
– nacierano czosnkiem klamki, progów i parapety, jako miejsca granicznych, w których spotykają się światy swój i obcy, żywych i umarłych
I wiele wiele innych naprawdę szalonych rzeczy. Które będą dla nas inspiracją do zagrania improwizownaego oczywiście spektaklu o dziwactwie. O wróżeniu. O tajemnicy. O tradycjach i o bogach, o których mało wiemy.
Na przykład kiedyś dziewczyny dotrzymywały ścisłego postu, powstrzymywały się od picia, a przed snem zjadały słonego śledzia, natomiast ten, który we śnie poda im wodę, stanie się jej wybrankiem.
No i wróżenie też będzie.