fbpx
Biznes

Tajemnica beletrysty, czyli ostatnia czytelnia na Imielinie

Oto historia Juliana, rodowitego imielińczyka, którego zaskakuje wieść o nagłej wizycie zagranicznych znajomych: „Przyjacielu, już nie możemy się doczekać rozmowy o tym, co się tam u was teraz czyta! Twoi Zagraniczni Znajomi” – głosi list. Wiedziony bladym strachem, Julian wyrusza do lokalnej biblioteki w celu ustalenia stanu czytelniczej rzeczy. Niestety, bibliotekę zastaje w stanie likwidacji. Na jej miejsce szykowane jest otwarcie enigmatycznych „Książek 24 h”. Razem z Cymelią, lokalną bibliotekarką, Julian wyrusza na osiedlowe poszukiwania poczytnych autorów. Na drodze usianej utajnionymi czytelnikami spotkają postaci tak niejednoznaczne jak Doktor Szwarcpagina – wynalazczyni futurystycznych gatunków literackich, Lokalny Reportażysta cierpiący na brak tematów czy dietetyczka lektur warzywniczych.

Najnowszy spektakl produkcji Klubu Komediowego i Big Book Festival jest humoreską drogi z oprawą muzyczną. Sceny, piosenki, monologi i wiersze przeplatają się w opowieść tak naiwną, że aż złośliwą.

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Sabina Zygmanowska.

Recenzje

„»Tajemnica beletrysty« bardzo mi się podobała – i to wcale nie dlatego, że dostałem bilet za darmo, wino za darmo, piwo za darmo, poczęstunek za darmo, a na dodatek pojawiam się w tekście. To po prostu świetny spektakl!”

„Polecam nie iść. Śmiałem się tak mocno, że potem całą noc bolała mnie twarz.”

„Twórcy »Tajemnicy beletrysty« zabierają nas w podróż, która jest zarazem odprężająco absurdalna, jak i zdumiewająco realistyczna. Kulisy literackich przywar, kompulsji i natręctw pokazują z nieodpartym urokiem. W ustach mistrzów dykcji i interpretacji skrzy się kaskada humoru, aluzji, gier językowych. »Beletrysta« mówi między innymi o tym, że zarówno świat bez literatów byłby mocno bledszy, jak i literaci bez świata.”

„Nie mam słów, zachwyt nad nieprzerwaną kaskadą niespodziewanych scen, kreatywnych, popisów aktorskich, subtelnych odwołań do tradycji (np. Kabaretu Starszych Panów), a po spektaklu pełen mentlik w głowie przy przeżywaniu i przeżuwaniu kolejnych pomysłów i domyślaniu się jak Michał Sufin, Karolina Norkiewicz i Mateusz Lewandowski na nie wpadają.”

„Klub Komediowy ma w swoim menu danie, które zadowoli największych smakoszy – zwłaszcza gier słownych. Bez przesady można powiedzieć, że bawiłaby się na tym spektaklu wyśmienicie Wisława Szymborska, uwielbiająca kalambury, czyniąca z nich kanwę wielu udanych spotkań towarzyskich. Duch Szymborskiej unosi się pewnie w Klubie Komediowym, gdy gra on »Tajemnicę beletrysty«.”

„»Tajemnica beletrysty…« to dramaturgiczny majstersztyk, który mieni się od literackich skojarzeń, odniesień, dygresji, podtekstów, napomknień, sugestii, różnych odmian cytacji, trawestacji i wariacji….”