fbpx
Biznes

Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić 

środa, 12.04
20:00

miejsce: Klub Komediowy, Nowowiejska 1 Warszawa

piątek, 28.04
21:30

miejsce: Klub Komediowy, Nowowiejska 1 Warszawa

Gdzie się Polak zaczyna, a jak kończy? Czym właściwie jest Polak? A Polka? A Polko (poza tym, że generałem)? Czy polskość jest bardziej figurą taneczną czy retoryczną? A może potrawą? A w ogóle to czemu to wszystko tyle kosztuje i na co poszły nasze podatki?!  Na kogo liczyć, gdy samemu jest się pod kreską? A przede wszystkim: Czy pomidorową podawać z ryżem czy z kluseczkami? 

Historia, którą wam opowiemy, dzieje się w wielu Polskach równoległych. Jednak nie tylko dlatego, że światy wyzierają do siebie przez szczeliny kwantowe, a łączącymi je korytarzami są czarne dziury. Głównie dlatego, że wiele jest Polsk. Między Polską A a Polską B są też Polska „Ą Ę” i Polska „XYZ”. 

Kiedy bohater najnowszej produkcji Klubu Komediowego pt. „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” – nazwijmy go obywatelem petentem (w skrócie petentobywatelem) –  już miał stracić kwadrans na lekturę najnowszego numeru „Bezradnika inteligenta”, do jego drzwi dzwoni tajemnicza Ankieterka, upominająca się o spłatę długu wobec minionych (i przyszłych) pokoleń… I tak zaczyna się podróż w poszukiwaniu sedna polskości i kosztów z tym związanych, która zaprowadzi nas między innymi do Ministerstwa Niepewnego Jutra – najbardziej empatycznego resortu, o niewielkim przełożeniu. Nie posiada ono bowiem dostatecznych zasobów, by obsłużyć ustawiających się przed nim długich kolejek obywateli, próbujących uciec przed wojną polsko-polską na emigrację wewnętrzną. To znaczy przydział na wyjazd jest – tyle że na ryby. A podczas wędrówki przez nadwiślańskość poznamy m.in. działaczkę prowadzącą agitację wyborczą na rzecz Polskiej Partii Wyparcia czy rodzimego Elona Muska – Leona Mózga.  

Na pytanie o to, jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić, postaramy się odpowiedzieć dysertacją fabularno-kabaretową ze szczególnym udziałem scen, monologów, wierszy i piosenek. Fabuła za to będzie jak obwarzanek: kresy historii urodzajne, a w środku pustka – czy też może tajemnica. 

tekst: Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz, Michał Sufin
reżyseria: Michał Sufin
muzyka: Paweł Szamburski
scenografia: Michał Jońca
kostiumy: Antonina Samecka i RISK made in Warsaw
inspicjent: Maciej Pachota
realizacja dźwięku: Paweł Parzuchowski
rekwizyty: Zuzanna Białecka
wsparcie realizacyjne: Julia Szeweluk

obsada: Mateusz Lewandowski, Szymon Roszak, Weronika Nockowska/Monika Pikuła, Magdalena Smalara

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz 

Recenzje

„Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz i Michał Sufin stworzyli nowy spektakl, będący kwintesencją ich stylu – wybuchową (chodzi o wybuchy śmiechu) mieszankę monologów, dialogów i piosenek, rozkładającą na łopatki absurdalnymi skojarzeniami i grami słownymi”.

„Brawurowo zagrany, przygotowany precyzyjnie, pomysłowo i bez przesadnej złośliwości, (choć uszczypliwość i karykaturalność uderzają dość mocno w nasze przywary,) prześmieszny słowno-muzyczny spektakl zadowoli różne gusta. W Klubie Komediowym dynamika, lekkość wytrawnego dowcipu, dialog z przymrużeniem oka w opowieści o Polaku naszym codziennym pozwala bawić się pysznie”.

„Przybora i Wasowski mają wreszcie godnych następców. Świetnie napisane, subtelne, śmieszne. Absurdalny humor. Doskonale zagrane (i zaśpiewane). Po prostu idźcie”.