Legend nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie trzeba o nich nawet mówić. Nie trzeba zachęcać nikogo do spotkania z Legendą. Ale Legendzie czasem trudno stać samotnie na piedestale. Maciek i Krzysiek pochodzą z Buska- Zdrój. W przedszkolnej interpretacji utworu “Tańcowała ryba z rakiem” jako ryba i rak podbili serca publiczności. Busko-Zdrój stało się dla nich za małe. Pełni zapału i wiary w swój talent opuścili szkolne mury już w 4 klasie podstawówki. Życie miało być odtąd ich nauczycielem. Nie sposób na mniej niż 8000 stron opowiedzieć ich historię. Stać nas tylko na krótkie podsumowania.

Zacznijmy od Nagród

– 1950- nominacja do złotego Brzechwy za “Tańcowała ryba z rakiem”

-1955- nagroda publiczności na festiwalu Malta za ścieżkę dźwiękowej do adaptacji “Tramwaju zwanego pożądaniem”

-1956- Złoty Kraken za płytę “Wolność bym łyżkami jadł” nagraną wspólnie z chórem Poznańskie Słowiki

-1956- honorowe obywatelstwo miasta Busko Zdrój

-1957- Rubinowy Skalar na festiwalu akwarystycznym “Pod prąd”

-1957- Złoty Glob za fil dokumentalny o festiwalu akwarystycznym “Pod prąd”

-1957-1978- CIEMNY OKRES. Maciek i Krzysiek mówią o tym czasie “artystyczna hibernacja”. Maciek powiedział o tym w wywiadzie dla miesięcznika “Legenda legenda” “Postanowiliśmy na chwilę zapomnieć o świecie i skupić się na nas. Opłaciło się.” Chcieli zapomnieć o świecie, ale świat nie chciał, nie mógł zapomnieć o nich.

W tym okresie

– Mieczysław Fogg napisał o nich piosenkę “Tęsknota za tymi co z Buska-Zdrój”

-Bob Dylan poświęcił im tomik wierszy “Thou who art not here shall return in glory. An ode to Maciek and Krzysiek”

-Cesaria Evora wyśpiewała dla nich poruszającą balladę “Donde estais Maciek y Krzysiek”

– Narodził się Miecz Szcześniak.

– Andrzej Wajda nakręcił dwie krótkie formy “Człowiek z malachitu” o Maćku i “Nie obiecuj mi ziemi” o Krzyśku

– Miecz Szcześniak wykonał na festiwalu w Kołobrzegu ich utwór “Wojsko szło, Maryla płakała, skończyła się machorka, wojna to zło”

Duet powrócił w 1978 płytą “Pewnie się zastanawiacie gdzie byliśmy przez te wszystkie lata”. Utwór “W domu” zajął pierwsze miejsce na liście przebojów polskiego radia. Maciek i Krzysiek szturmem wdarli się w festiwalową przestrzeń. Triumfowali na festiwalach: w Tibilisi, w Ułan Ude, w rodzinnym Busku-Zdroju oraz na Woodstok. Jimmy Hendricks napisał dla Krzyśka “Voodoo Child”, Maćkowi poświęcił utwór “Foxy Lady”.

Ale wróćmy do kalendarium

1979- płyta “W oczekiwaniu na…” zainspirowana spotkaniem z małoletnim Mieczem Szcześniakiem

1980- EPka pod tytułem “Najlepszy koniak jest ze wchodu” wywołała skandal. Wielu przyjaciół odwróciło się od Krzyśka i Macka

1980- Maciek obraził się na Krzyśka, który wymyślił tytuł wydanej w tym samym roku EPKi. Nagrał solową płytę pt. “Samotny żagiel na morzu skarg”

1981- Triumf literacki. Maciek i Krzysiek poematem dygresyjnym “To nie jest ważne czyja to była wina. Dialogi z Atropos” zmienili oblicze polskiej literatury na zawsze. Czesław Miłosz powiedział o nich na wykładzie w Berkley “To bardzo dziwne”

1982- czasy mroku postanowili umilić nam płytą “Nad zbożem wykwita słońca łan”

1982- ich zaangażowanie polityczne zostało docenione przez Watykan. W trakcie osobistej audiencji Ojciec Święty pokazał im kciuk uniesiony w górę. Oni odwdzięczyli się utworem “Nasze rany, Wasze rany”

1983- okres błękitny. Na rocznicy zaślubin Polski z morzem zaprezentowali swoją całkowicie błękitną płytę pt. “Wiem, że turkus jest właściwie zielony”.

1984- rok przerwy. Maciek i Krzysiek całkowicie poświecili się przygotowaniu Miecza Szcześniaka do matury

1985- Miecz Szcześniak dostaje się na studia. Chłopaki piją i nagrywają płytę “W akademiku”. Znowu triumfy na listach przebojów. Single “Jola, Jola. Jola” oraz “Nie mam kasy na chleb ale na wódkę mam” to klasyki piosenki studenckiej

1986- pierwsze spotkanie z twórcami poezji śpiewanej. Maciek i Krzysiek nagrywają płytę z Antoniną Krzysztoń i Grzegorzem Turnauem pt. “Gdzie jak nie w Krakowie,

1987- Krótki ale burzliwy romans Macka z Maryła Rodowicz nie zaowocował płytą

1988- Festiwal piosenki turystycznej, który odbywa się wszędzie w Bieszczadach uhonorował ich nagrodą Granitowego Turysty za płytę “Połoniny, chmury, dębowa chata i niestabilność emocjonalna

1989- Maciek i Krzysiek internowani jako ostatnie ofiary systemu.

Maciek i Krzysiek siedzieli na Białołęce. Świat nie mógł milczeć. Samantha Fox nagrała dla nich utwór “Summer in prison” a New Kids on the Block w proteście zaczęli nosić spodnie tył na przód

1995- Maciek i Krzysiek opuścili Białołękę. Wolność uczcili płytą “Nie ma jak wolność” Wszyscy pamiętamy poruszającą balladę “Wolność ach wolność, wolność”

1997- Gwiazdy w hołdzie Maćkowi i Krzyśkowi. W utworze “Dziękujemy za Polskę” dziękowały im Edyta Górniak, Edyta Bartosiewicz, Anita Lipnicka, Kasia Kowalska, Kora i Miecza Szcześniak. Martyna Jakubowicz powiedziała “Jednak jest wolna miłość w domach z betonu”

1997-2012- DRUGI OKRES MROKU

2012- Maciek i Krzysiek powracają serią koncertów na stadionie Narodowym przy Chłodnej 25. Nagrywają też płytę “Kiedy jak nie teraz”.

Występują: Krzysztof Dziubak, Maciej Buchwald

Muzyczne Chwile z Maćkiem i Krzyśkiem

Muzyczne Chwile z Maćkiem i Krzyśkiem

Muzyczne Chwile z Maćkiem i Krzyśkiem - dodatkowe informacje:


Email: dziubuchwald@gmail.com


Muzyczne Chwile z Maćkiem i Krzyśkiem - nadchodzące wydarzenia:


Brak wydarzań w najbliższym czasie.