Klub Komediowy na ZERO WASTE Culture (Dzień Domeny Publicznej) – 25-01-2019 20:00

Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Domeny Publicznej 2019!

 

✦ DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY?
Domena Publiczna to rosnąca z roku na rok część kultury, z której każdy może swobodnie korzystać nie pytając nikogo o zgodę. Pierwszego stycznia do domeny publicznej przechodzą tysiące zdjęć, obrazów, książek, muzyki, filmów. To dla nas wszystkich radosne święto, bo dzieła te stanowią wspólne dziedzictwo, które umożliwia nieograniczoną kreatywność – publikowanie, remiksowanie, przerabianie i tworzenie zupełnie nowych dzieł na bazie tych, które już powstały. W 2019 roku do domeny publicznej dołączą dzieła m.in. architekta Adolfa Szyszko Bohusza, filmowca Siergieja Eisensteina czy antropolożki Ruth Benedict. W tym roku upływa także 10 lat od publikacji MANIFESTU DOMENY PUBLICZNEJ.

 

✦ KIEDY?
Święto odbędzie się w piątek 25 stycznia w Warszawie. Rozpoczniemy o 15:30 warsztatami dla twórców, pracowników i pracownic instytucji kultury prowadzonymi przez organizatorów i partnerów wydarzenia. Szczegóły i zapisy będą dostępne już dziś popołudniu.

☛ O 18:30 zapraszamy na debatę z udziałem twórców. O własnych praktykach tworzenia i przetwarzania mówić będą Misia Furtak, KOBAS LAKSA i Krzysztof Marek Goliński z kolektywu PanGenerator.
☛ O 20:00 odbędzie się występ Klubu Komediowego, który zaimprowizuje do materiałów z domeny publicznej.

 

☛ Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej oraz bawić się i świętować razem z nami! Wstęp na debatę oraz spektakl improwizowany jest wolny. Na całe wydarzenie obowiązuje rejestracja, osoby zapisane będą mogły odebrać wejściówki na recepcji przy wejściu do budynku.

 

☛ Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Cyfrowe we współpracy z FINA Wałbrzyska 3/5, Wikimedia Polska, Koalicja Otwartej Edukacji, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Szkoła z Klasą i Creative Commons Polska.

 

☛ Tego samego dnia razem z nami w San Francisco świętować będzie Creative Commons i Internet Archive, celebrując ponowne otwarcie domeny publicznej w USA. W wydarzeniu udział wezmą m.in. Cory Doctorow, brytyjsko-kanadyjski blogger i działacz na rzecz wolnego internetu oraz Larry Lessig – akademik, aktywista i założyciel organizacji Creative Commons: https://bit.ly/2GV5QS4

 

Kolaż autorstwa Studia Lekko: CC BY SA, źródła: Lechner Nonprofit KFT DOKUMENTÁCIÓS KÖZPONT, Fortepan: https://bit.ly/2LR8Pd3 & Inkey Tibor, Forepan: https://bit.ly/2s8wSuW